Düğün Fotoğrafçılığının En Önemli Detayları Nelerdir ?

Düğün fotoğrafçılığı denilince herkesin aklına kolay bir meslek olduğu düşüncesi gelir. Ancak, düğün fotoğraflarının çekilmesi son derece ciddi bir iştir. Bu yüzden, düğün fotoğrafçılığının profesyonel bir meslek haline geldiğini söylemeliyiz. Bu noktada, düğün fotoğrafçısı olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken farklı hususlar yer alır.

Düğün Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Düğünler; bilhassa yaz aylarında çok sayıda kişinin katıldığı organizasyonlardır. İster salonda olsun isterse de açık bir alanda olsun, son derece geniş bir alana yayılan bu aktiviteye dair fotoğrafları çekmek için ciddi bir çalışma içerisine girilmelidir. Her şeyden önce, düğün sahiplerinden birisinin düğün fotoğrafçısının yanında olması şarttır. Çünkü, kalabalık ortamda kimlerin daha önemli olduğunu anlamak; fotoğrafçı için kolay olmayabilir. Düğün sahiplerinden birisi de kimlerin fotoğraflarının çekilmesi gerektiğine dair fotoğrafçıya bilgi verecektir. Bunun yanı sıra, toplu çekimler için insanların bir araya getirilmesi işini de düğün sahiplerinden birisi organize etmelidir.

Düğün fotoğrafçısının her şeyden önce damat ve gelin ile çok iyi iletişim kurması gerekir. Hem gelin hem de damat; aktivitenin başrolünde oldukları için gergin ve heyecanlı olacaklardır. Bu noktada, damat ve gelini rahatlatmak düğün fotoğrafçısının sorumluluklarından birisidir. Bunun yanı sıra, fotoğrafçının sürekli olarak gelin ve damada poz verdirmek yerine onların en doğal hallerinin pozlarını çekmesi gerekir. Buna ek olarak, fotoğrafçı, çekmiş olduğu birbirinden güzel pozları vakit kaybetmeden gelin ve damat ile paylaşmalıdır. Bu sayede, zorlu dakikalar geçiren ikilinin moralini yükseltecektir.

Düğün fotoğrafçısının işini en iyi şekilde yapması gerekir. Bir başka deyişle, düğüne dair yakalamış olduğu en ufak detayların dahi fotoğraflarını çekmelidir. Gelin ve damat ile ilgili önemsiz gibi gözüken detaylara dahi fotoğraflarda yer verilmelidir. Gelinin farkında olmadan atmış olduğu bir bakış, düğün sırasında annesi ve gelin arasındaki ufak bir tebessüm gibi detayların yakalanıp fotoğraflanması harika bir seçim olacaktır.

Düğün fotoğrafçısının ışığı iyi kullanması gerekir. Ayrıca, yansıtıcı ve ek flaşların kullanılması da gerekli olmaktadır. Son olarak, fotoğrafların RAW formatında çekilmesi en iyi seçenek olacaktır.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir